Максим Гольдарб та Лада

Заступник Голови «Партії Миру», засновник та керівник незалежного недержавного контролера за публічними ресурсами — ГО «Громадський аудит».

Фото: Тарас Переваруха

Чому вирішили завести собаку чи кішку, що підштовхнуло?

Мене – ніщо. Ми з моєю собакою випадково зустрілися вдома: дружина з дітьми три роки тому поїхали в притулок, забрали її, а мене фактично поставили перед фактом про нову руду співмешканку. Тепер у нас живе house fox Лада.

Планували завести тварину?

У нас є кіт, але, мабуть, дітям чогось не вистачало. Вони щось планували, а я вже отримав результат цього плану.

Чому вирішили взяти з притулку, а не породисту тварину?

Переконаний, питання в самому звірі, а не в якихось документах.

Є в тебе вдома він чи нема? Хочеш його мати чи ні?

Якщо хочеш завести чотириногого друга, безглуздо створювати штучні перепони в голові, що він має бути обов’язково з посвідченням, та влаштовувати розподіл на «той має благородну кров», а «той – ні». Достатньо, що він – твій, розумний і красивий. Дурних чи некрасивих звірів апріорі не буває, а тому й жодної різниці між породистим коргі з королівського двору та викупаною, причесаною собакою з притулку не бачу.

А як змінилося ваше життя: що відчули, які емоціі?

Два важливих моменти: завівши тваринку, змінюється твій психосоматичний стан – вона завжди заряджає і заспокоює; а другий – мимоволі починаєш займатися пасивним спортом, адже щоранку за будь-якої погоди ти гуляєш із собачкою. Далеко не кожен городянин може похвалитися тим, що взагалі бачить вулицю, а тут ви і бігаєте, і ходите по пересічній місцевості, і виконуєте нахили та присяди, причому, все набагато цікавіше, ніж ходити на нудному тренажері. Найголовніше – все це супроводжується емоціями та щирою радістю.

Мене навіть часто запитують, «а як ви підтримуєте нормальну фізичну форму?», на що я завжди відповідаю: «гуляю з собакою». Раніше відвідував спортзал – тепер не ходжу туди.

Маєте, що порадити людям, які збираються взяти домашнього улюбленця; і що б порекомендували тим, хто хоче взяти непородисту тварину?

Якщо ви хочете завести звіра, маєте добре усвідомлювати, що несете повну відповідальність за його долю і не маєте жодного права викинути на вулицю чи, не дай Боже, завдати болю або іншої біди. Якщо усвідомите це, – добре, бо горе, яке чинять тваринам, завжди падає на плечі близьких.

Як зрозумієте, що готові завести звіра, просто заїдьте до найближчого притулку та придивіться до чотириногих, які там живуть. Оцініть, що їм довелося пройти і з чим зіткнутися, яку життєву школу вони отримали – повірте, після цього вам не схочеться йти ні на ринок, ні в зоомагазини чи зооклуби. Ви заберете додому того звіра, що сам обрав вас і полюбив із першого погляду. І з цього моменту ви несете відповідальність за нього, а він – за вас. Повірте, синергія цих відносин принесе вам такий кайф, який складно описати, – його треба просто відчути.